سلامت

روش جدید تشخیص بیماری کبد در مراحل اولیه

تحقیقات در موش ها و نمونه های بافت انسان نشان می دهد که روش جدید تشخیص بیماری کبد در مراحل اولیه آن ، دقیق ، مؤثر و غیر تهاجمی است. این یافته ها اولین نوع در نوع خود هستند ، بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون بزرگسال در ایالات متحده ، یا ۳۰-۴۰ درصد از جمعیت را مبتلا می کند ، همراه با بیماری کبد الکلی ، NAFLD مسئول اکثر موارد بیماری مزمن کبدی ، سیروز و سرطان کبد است ، میزان مرگ و میر ناشی از بیماری مزمن کبدی در ایالات متحده در حال افزایش است. براساس یک مطالعه ، آمار سالانه مرگ و میر ناشی از سیروز بین سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۶ ۶۵ درصد افزایش یافته است. در همین مدت ، تعداد سالانه مرگ و میر ناشی از سرطان کبد دو برابر شده است.

NAFLD نیز رو به افزایش است ، زیرا شیوع این بیماری به طور متناسب با دیابت نوع ۲ و چاقی افزایش می یابد ، علیرغم اینکه شرایط آهسته ای در حال پیشرفت است ، پزشکان اغلب بیماری های کبدی را در آخرین مراحل آن تشخیص می دهند. اما تحقیقات جدید ممکن است به زودی این امر را تغییر دهد ، تیمی به سرپرستی جنی یانگ ، استاد رجنتس در شیمی در دانشگاه ایالتی جورجیا در آتلانتا ، در مراحل اولیه خود یک روش غیرقابل اعتماد و قابل اعتماد برای تشخیص بیماری کبد ایجاد کرده است ، پروفسور یانگ و همکارانش یافته های خود را در مجله Nature Communications شرح می دهند.

تحول انقلابی برای میدان

محققان نسبت به نمونه های معمولی كه از اسكن MRI استفاده می كنند ، حاوی كنتراست حساس تر بودند ، این ماده با نام ProCA32.collagen1 ، بیان بیش از حد كلاژن را نشان می دهد كه یك نشانگر مهم بیماریهای كبدی است. این رنگ همچنین با گادولینیوم ، یک فلز کنتراست که MRI را به طور مرتب اسکن می کند ، به هم متصل می شود ، پروفسور یانگ و تیم روش جدید خود را در موشهایی که فیبروز کبدی و استاتاتهپاتیت غیر الکلی (NASH) دارند آزمایش کردند و دریافتند که می تواند این شرایط را به طور دقیق تشخیص دهد.

همچنین محققان دریافتند که این ماده دو برابر موثرتر از رنگهای کنتراست است. آزمایشات با استفاده از نمونه های بافتی از افراد شرکت کننده نشان داد که این ماده قادر به تشخیص تومورهایی است که ۱۰۰ برابر کوچکتر از مواردی است که در حال حاضر از مواد کنتراست استفاده می کردند ، طبق گفته نویسندگان این “اولین تشخیص قوی فیبروز کبدی در مراحل اولیه و اواخر مرحله اولیه NASH علاوه بر بیان ناهمگن کلاژن توسط تکنیک های تصویربرداری متعدد است”

بخوانید، ۸ نوشیدنی سالم غنی از الکترولیت

پروفسور یانگ ، که همچنین معاون علمی مرکز تشخیصی و درمانی ایالتی جورجیا است ، درباره این یافته ها اظهار داشت ، گفت: آنها “به پزشکان کمک می کنند تا قبل از اینکه غیرقابل برگشت باشد ، پزشک را تحت نظر بگیرند و به شرکتهای داروسازی کمک کنند تا بیماران مناسب را برای آزمایش های بالینی انتخاب کنند یا شناسایی کنند ، طبق گفته پروفوسور یانگ : این یک تغییر انقلابی برای این زمینه به عنوان اولین تشخیص قوی مرحله اولیه فیبروز کبد است. “

یانگ می افزاید: “ماده حاجب ما می تواند رنگ دوتایی ایجاد کند ، بنابراین ویژگی های مختلف رنگ کنتراست دارید ، بنابراین حساسیت بهتر نشان داده می شود و دقت بسیار بهتر است.”

نویسندگان در مقاله خود می نویسند: “اگر فیبروز مرحله اولیه و NASH قابل برگشت باشد اگر زود تشخیص داده شود.” “با این حال ، تکنیک های فعلی ، از جمله FibroScan و MRE و همچنین MRI با داروهای کنتراست بالینی فعلی ، در تشخیص مراحل اولیه NASH و فیبروز موفق نشدند.” ، پروفسور توضیح می دهد که روش جدید می تواند به افراد در پیاده سازی تغییرات سبک زندگی زودتر کمک کند ، او می گوید: “اکثر مردم اعتقاد ندارند که فیبروز کبدی دارند و نمی خواهند شیوه زندگی خود را تغییر دهند ، و ما نمی توانیم آن را زود تشخیص دهیم.”

“بنابراین ، آنچه اتفاق می افتد ، آنها به شیوه زندگی خود ادامه می دهند و در برخی از مرحله ، فیبروز مرحله بعدی را توسعه می دهند ، که می تواند به سیروز شدید تبدیل شود و بخش بزرگی به سرطان کبد تبدیل شود.” ، در آینده ، محققان قصد دارند تا از تأیید اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و شروع آزمایش های بالینی انسان در بیمارستان دانشگاه اموری در آتلانتا ، GA استفاده کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن